Ustroń
Atrakcje dla dzieci w Ustroniu
Ustroń jest jednym z bardziej znanych kurortów województwa śląskiego. W tym urokliwie położonym mieście, każdy znajdzie coś dla siebie i to nie zależnie od pory roku i pogody! Tutaj nikt nie będzie się nudził. Zadbano to u szeroką ofertę rekreacyjną. Jakie więc atrakcje dla dzieci w Ustroniu przygotowano? Zobaczcie sami! Poniżej zebraliśmy najciekawsze propozycje, które koniecznie trzeba odwiedzić. Więcej o tych wspaniałych miejscach rodzinnej rekreacji możecie dowiedzieć się klikając w linki w nagłówkach. Tam znajdują się szersze opisy, zdjęcia i dokładne lokalizacje. Życzymy udanego wypoczynku i dobrej zabawy!
Kolej Linowa Na Czantorię (995 m n.p.m.)
Wybierzcie się na Czantorię Wielką, najwyższy szczyt w Ustroniu. Zdobycie szczytu jest bardzo łatwe, gdyż umożliwia to kolej linowa Czantoria z czteroosobową kanapą. W 6 minut znajdziecie się na polanie Stokłosica. Tu wspaniałe widoki i letni tor saneczkowy. Zjazd w metalowej rynnie pozostanie w pamięci na długi czas, bo jest niesamowitą atrakcją dla dzieci. Jeżeli będziecie mieli jeszcze ochotę po czasie ok. pół godziny pieszo zdobędziecie szczyt i znajdziecie się na granicy Polski i Republiki Czeskiej. Tu warto wspiąć się na wieżę widokową, z której zobaczycie szczyt Beskidów, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
Ul. 3 Maja 130 Ustroń 43-450 www. czantoria.net
Górski Park Równica
Z prędkością do 40 km/godz. możecie zjeżdżać torem saneczkowym typu roller coaster, bawić się na placu zabaw i jeździć quadami. Po zabawie na świeżym powietrzu warto przenieść się w czasie i obejrzeć Ziemię sprzed 65 tys. Lat, przejść przez park dinozaurów i poznać przyczyny ich wyginięcia, czy zobaczyć układ słoneczny w przestrzeni kosmicznej odwiedzając ustrońskie planetarium. Sporo emocji przeżyjecie również w kinie 7D, gdzie po założeniu okularów polaryzacyjnych i zastosowaniu specjalnych efektów będziecie uczestnikami akcji filmu.
Park Linowy FunTour – Równica
Czeka tu na Was niezapomniana dawka adrenaliny. Pomiędzy drzewami zawieszone są zaskakujące przeszkody jak base jump, deskorolka, latające kładki, belki, zjazd po linie na rolkach oraz łódka. W parku linowym jest 5 tras o różnym stopniu trudności. Wybierzcie trasę najbardziej odpowiednią dla dziecka, a pomogą Wam w tym wykwalifikowani instruktorzy. Jest to pierwszy i najstarszy park linowy w Polsce, działa od 2005 roku, posiada najnowocześniejszy system asekuracyjny. Łączna długość tras to ponad 1 km, na których jest 105 przeszkód.
Park Rekreacji i Rozrywki oraz Strefa Sportu i Rekreacji
Miło i aktywnie spędzicie tutaj czas z dziećmi niezależnie od wieku. Park Rekreacji i Rozrywki jest w parku Kościuszki w centrum miasta, natomiast Strefa Sportu i Rekreacji w dzielnicy Jaszowiec. W parku Kościuszki znajduje się 22 urządzenia, a wśród nich fabryka piasku, piaskownica, bujaki, karuzela, boisko do mini koszykówki i badmintona, a nawet skate park z rampą, natomiast Jaszowcu zainstalowany jest między innymi rower treningowy, huśtawka, linarium wspinaczkowe i sprężynowe bujaki. Zaletą obu terenów jest oświetlenie, można korzystać z nich o każdej porze.
Park Kościuszki przy ul. Wczasowej
Park Ruchomych Dinozaurów i Owadów
Chcecie poznać prehistoryczne gady, które wymarły 65 milionów lat temu, wybierzcie się do parku ruchomych dinozaurów i owadów. Jest tam ścieżka edukacyjna, przy której rozlokowane są naturalnej wielkości ruchome i wydające [przerażające odgłosy gady. Każdy z gadów jest opisany i pobyt w parku jest lekcją prehistorii nie tylko dla dzieci. Można również odwiedzić King Size Park, w którym dowiecie się wiele na temat olbrzymich owadów. Jak zmęczycie się zwiedzaniem to alternatywą są również place zabaw dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.
ul. Katowicka 203, www.parkdinozaurow-ustron.pl m
Leśny Park Niespodzianek
Odwiedzając park weźmiecie udział w nietypowej lekcji przyrody. Zobaczycie żubry, jelenie szlachetne, sarny, żbiki, jenoty, daniele, muflony, dziki i ptaki drapieżne. Daniele i muflony swobodnie przechadzają się wśród zwiedzających. Można je pogłaskać, jedzą z ręki karmę zakupioną w parku. Niewątpliwą atrakcją nie tylko dla dzieci jest sokolarnia i sowiarnia. Wykwalifikowani sokolnicy o określonych porach dnia prezentują loty orłów, sokołów, sów. Odwiedźcie również aleję bajek z ruchomymi figurkami. Spotkacie tam m.in. Smerfy, Czerwonego Kapturka, Pszczółkę Maję oraz Bolka i Lolka.
Koleje Linowe Poniwiec i Palenica
Jeżeli lubicie wędrować po górach skorzystajcie z nowoczesnej kolei linowej Poniwiec. Od górnej stacji kolei można przejść czarnym szlakiem turystycznym na szczyt Małej Czantorii i żółtym zejść do Ustronia. Można również udać się na szczyt Wielkiej Czantorii, zejść czerwonym szlakiem do górnej stacji kolei linowej Czantoria i zjechać kolejką do Ustronia Polany. Szlaki są bardzo widokowe i dostarczają wiele przeżyć estetycznych. Wyjeżdżając natomiast na Palenicę, można zejść do Ustronia Polany lub udać się w kierunku Równicy. Poniwiec,
Staw Kajakowy
Jest doskonałym miejscem do wypoczynku przy słonecznej pogodzie. Możecie tu popływać kajakami i łódeczkami. Staw jest obiektem zabytkowym. Powstał w XVIII w . dla tutejszego przemysłu hutniczo-kuźniczego, rekreacyjnie wykorzystywany jest od 1890 r.
ul. 3 Maja 15 Ustroń 43-450
Salon Zabaw – Figle Migle
To propozycja dla najmłodszych w godzinach popołudniowych. Jest tam wiele bezpiecznych urządzeń, wśród których dzieci czują się jak przysłowiowe „rybki w wodzie”. Sala zabaw umożliwia również indywidualne kontakty z opiekunkami, które zajmą się dzieckiem np. w pokoju hotelowym w godzinach wieczornych czy nocnych. To również świetne miejsce na zorganizowanie dziecku tradycyjnych lub tematycznych przyjęć urodzinowych i innych uroczystości.
ul. A. Brody 16, os. Manhatan
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
Jeżeli chcecie poznać historię miasta najlepiej udać się do Muzeum Ustrońskiego, które uruchomiono w 1986 r. jako Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa. Muzeum mieści się w dawnym zabytkowym budynku dyrekcji huty „Klemens”, istniejącej w tym miejscu w latach 1772 – 1897. Można tu poznać historię ustrońskiego przemysłu hutniczego, obejrzeć modele różnych maszyn i urządzeń, wyroby hutnicze, kuźnicze oraz przedmioty i stroje, których używano w przeszłości. Uwagę zwraca obraz pędzla Ludwika Konarzewskiego „Wesele góralskie”, na którym postacie są naturalnej wielkości. Na wystawie „ W kręgu dzieciństwa”, prezentującej dawne dziecięce zabawki najmłodsi mogą się bawić. Na dziedzińcu muzeum skansen przemysłowy i rolniczy.
ul. Hutnicza 4
Oddział Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej"
Muzeum znajduje się w budynku byłej właścicielki Marii Skalickiej, która ofiarowała go miastu z przeznaczeniem na cele muzealne. Muzeum to głównie zabytkowa biblioteka cennych „cieszynaliów”, starodruków, druków bibliofilskich, ekslibrisów, drzeworytów i medali, które zgromadziła kolekcjonerka Maria Skalicka. Ponadto jest tu rękodzieło artystyczne miejscowych twórców: porcelana ręcznie malowana, cieszyński filigran, wystawny strój cieszyński i hafty. W muzeum istnieje Klub Propozycji i organizowane są liczne spotkania oraz wystawy czasowe.
ul. 3 Maja 68
Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”
Możecie tu zobaczyć jak wyglądały w XVIII i I połowie XIX wieku obiekty mieszkalne i gospodarcze w Ustroniu. Znajdujące się tu budynki są rekonstrukcją istniejącej w tym miejscu zagrody. Pierwotny budynek mieszkalny konstrukcji zrębowej pochodził z 1768 r. Przy rekonstrukcji wykorzystano z niego odrzwia i dwa stropy. Budynki posiadają dachy dwuspadowe, kryte gontem. Wewnątrz dawnego budynku mieszkalnego znajdują się bogate zbiory etnograficzne, natomiast budynek gospodarczy służy użyteczności publicznej. Rekonstrukcję wykonał właściciel Bronisław Palarczyk w latach 80. XX w. W grudniu 1998 roku uruchomił prywatne muzeum etnograficzne pod nazwą „Stara Zagroda”.
ul. Ogrodowa 1
To wszystko sprawia, że Ustroń jest idealnym miejscem rodzinnej rekreacji, moc atrakcji dla dzieci w Ustroniu sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wyżej wymienione zostały miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, nie można jednak zapomnieć o czymś czego nie da się tak łatwo opisać i pokazać, czyli klimacie i przepięknych widokach. Jest to coś, co z pewnością poczujecie odwiedzając miasto.
Do zobaczenia w Ustroniu!