Zamek w Oleśnicy
Autor: Karolina Miżejewska
Opublikowane: ponad 8 lat temu
Kategorie: Kultura i sztuka
Kraj: Polska
Województwo: Województwo dolnośląskie
Miasto: Wrocław
Najcenniejszy i najbardziej okazały zabytek Oleśnicy, a także jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku.
16 marca 2016r. Zamek Książęcy w Oleśnicy został oficjalnie włączony uchwałą zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej do programu „Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców”, w którym biorą udział najciekawsze obiekty Dolnego Śląska.
Zbudowany w XIV wieku i usytuowany w południowo-zachodniej części fortyfikacji miejskich. Wcześniej, być może przed 1238 roku istniał tu książęcy gród, w 1245 roku natomiast powstała kasztelania.
Do 1492 roku księstwo oleśnickie należało do Piastów Śląskich, a po śmierci Konrada IX Białego (Młodszego) Zamek przeszedł w 1495 roku we władanie księcia ziębickiego, Henryka I, potem księcia Jana, synów króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Od roku 1647 Zamkiem zarządzały książęce rodziny z rodu von Wirttenberg-Weiltigen (Oels), potem von Braunschweig (książęta Bruszwiccy). W 1884 roku Zamek staje się tronowym lennem monarchii pruskiej i rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, a od 1926 roku, po wielu pertraktacjach – prywatną własnością rodziny von Hohenzollern.
Zamek integralnie związany jest z Oleśnicą – miastem wież i róż – położoną na starym szlaku bursztynowym i stanowiącym znakomitą bazę wypadową do położonego w odległości 30 km Wrocławia.
Co roku, w ostatni weekend czerwca, organizowana jest NOC NA ZAMKU, impreza, która jest doskonałą okazją aby zwiedzić zamek, wysłuchać fascynujących historii i skorzystać z licznych atrakcji. Na zamkowym dziedzińcu odbędą się bowiem pokazy chodzenia po linach na wysokości, fireshow, rycerskich potyczek i wiele innych niespodzianek. Na odwiedzających czeka ponadto nauka pieczenia podpłomyków, zajęcia z kaligrafii, wykonywanie świec i całe mnóstwo innych zajęć.
Gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszego zamku w ten wyjątkowy dzień. Przygotowane przez nas atrakcje z całą pewnością przypadną do gustu zwiedzającym w każdym wieku. Zapraszamy zatem na niezapomnianą podróż w czasie!
- 20 pokoi 1,2,3,4,6-osobowych z łazienkami i bez łazienek
- Apartamenty Książęce
- dwa pokoje z łazienkami
- sale konferencyjne do 80 osób,
- sale wystawowe oraz wykładowe
- od 25-30 osób
- możliwość wykonania sesji zdjęciowej na Zamku (po uprzedniej rezerwacji)
- internat na 110 osób w okresie (dostępny w czasie wakacji i ferii zimowych)
- wewnętrzny dziedziniec o powierzchni 900m2 na około 500 osób
- Wi-Fi jest dostępne na terenie Zamku
- Ceny: 50-250 zł