Sochaczewska przyroda
Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com
Opublikowane: około 7 lat temu
Kategorie: Atrakcje turystyczne
Kraj: Polska
Województwo: Województwo mazowieckie
Miasto: Sochaczew
Większa część miasta położona jest na prawym brzegu Bzury, której dolinę uznano w sieci ekologicznej ECONET - POLSKA za korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się Puszcza Kampinoska uznana za Światowy Rezerwat Biosfery oraz Dolina Środkowej Wisły stanowiąca paneropejski korytarz ekologiczny, ważny z punktu widzenia ochrony różnorodności gatunkowej. Zasoby środowiska przyrodniczego miasta Sochaczew stanowią :
- rzeki : Bzura, Utrata i Pisia
- Zalew Boryszewski
- stawy, oczka wodne i drobne cieki wodne
- Puszcza Kampinoska i Puszcza Bolimowska
- zadrzewienia przydrożne
- zieleń parkowa i cmentarna
Historyczne okolice Sochaczewa pokryte były kompleksami lasów, z których pozostały dziś jedynie fragmenty o charakterze mieszanym i iglastym. W lasach występują głównie sosny, dęby i brzozy. W dolinach rzek i rzeczek zachowały się resztki lasów olszowych, spotyka się wierzby, topole i czeremchę. W skład runa leśnego wchodzą wrzos, paprocie i mchy.
Na terenie miasta znajdują się następujące obiekty przyrodnicze poddane szczególnej ochronie (są to zabytki w rozumieniu przepisów o ochronie dóbr kultury) :
- aleja lipowa (lipy drobnolistne) rosnąca przy drodze Sochaczew - Żelazowa Wola (w obrębie miasta część ulicy Chopina)
- zabytkowe parki i zaspoły dworsko - pałacowe : park w Gawłowie, park im. Garbolewskiego, zespół dworsko - parkowy w Chodakowie
Stanowiąca zadrzewienie przydrożne aleja prowadząca z Sochaczewa do Żelazowej Woli jest obiektem chronionym zarówno na podstawie przepisów o ochronie przyrody, jak i przepisów o ochronie dóbr kultury.
W Sochaczewie znajduje się także 6 pomników przyrody - są to pojedyncze drzewa o szczególnie cennych walorach krajobrazowych, historycznych i przyrodniczych :
- dąb szypułkowy w parku im. Ignacego Garbolewskiego przy ul. Głowackiego w wieku 500 lat, obwodzie pnia 465 cm i wysokości około 25 m
- lipa drobnolistna na terenie ZSZ Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Głowackiego o obwodzie pnia 360 cm i wysokości 19 m
- klon pospolity na terenie centarza rzymsko - katolickiego przy ul. Traugutta o obwodzie pnia 235 cm i wysokości 20 m
- dąb szypułkowy przy ul. Boryszewskiej o obwodzie pnia 330 cm i wysokości 22 m
- lipa drobnolistna obok kościoła NMP w Trojanowie w wieku 150 lat o obwodzie pnia 275 cm i wysokości 16 m
- dąb szypułkowy przy ul. Grunwaldzkiej o obwodzie pnia 385 cm i wysokości 19 m
Pomniki przyrody są prawnie chronione, według definicji ustawowej są to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno - pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów. Najczęściej są to sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa.
Więcej informacji oraz wykaz pomników przyrody znaleźć można na portalu sochaczew.pl (link)