Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Autor: Atrakcje Dziecięce
Opublikowane: ponad 8 lat temu
Kategorie: Atrakcje turystyczne
Kraj: Polska
Województwo: Województwo lubelskie
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Ten piękny barokowy Pałac zbudowany został stosunkowo niedawno bo dopiero w XVIII w.
W 1944 po wyjeździe ostatnich właścicieli pałac jest własnością państwa. Pełnił w tym czasie funkcję m.in. składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 r. do dziś jest siedzibą Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
We wnętrzach pałacu, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Znajdziemy tutaj portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego. W pałącu podziwiać możemy także duży zbiór mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu. Zwiedzanie muzeum porównać można do wycieczki w czasie, ogromna ilość eksponatów i wyposażenia daje poczucie bycia w jeszcze funkcjonującym pałacu. Warto się tu wybrać by zobaczyć to wszystko na własne oczy. To doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę.
Orientacyjny czas zwiedzania wszystkich ekspozycji muzealnych wynosi 2 godziny (w tym zwiedzanie pałacu zajmuje około 50 minut)
Co ciekawe w 1928 w ogrodach otaczających pałac zorganizowano obóz szkoleniowy polskiej reprezentacji gimnastycznej na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie, który utworzył właściciel dóbr, a jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - Adam Zdzisław Zamoyski.
Fotografie
PZK1: By Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0, Link
PZK2: By Aisog - Praca własna, CC BY 2.5 pl, Link
PZK3: By Robsuper - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link
PZK4: By Jolanta Dyr - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link
PZK5: By Jolanta Dyr - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link
PZK6: By Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0, Link