Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Autor: redakcja@wegorzewo.pl
Opublikowane: ponad 7 lat temu
Kategorie: Kultura i sztuka
Kraj: Polska
Województwo: Województwo warmińsko-mazurskie
Miasto: Węgorzewo
Bogactwo folkloru atrakcyjnie i na wesoło? Tylko w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie! Zapraszamy grupy dzieci (uczniów, uczestników kolonii, obozów) na lekcje muzealne z zakresu historii, etnografii, archeologii i krajoznawstwa. A wszystko to podane w ciekawy sposób, z wykorzystaniem różnych form multimedialnych. Lekcje przebiegają w przyjemnej atmosferze, zachęcającej do aktywnego uczestnictwa. Tematy lekcji najczęściej związane są regionem, który objęty jest opieką zawartą w statusie Muzeum.
MKL zaprasza do korzystania z zajęć rękodzielniczych w pracowniach: ceramicznej, tkackiej, kwiaciarskiej (kwiaty z bibuły), można tu się też uczyć wykonywania ozdób z filcu, malowania na deseczkach drewnianych, malowania toreb bawełnianzch, zdobienia ptaszków drewnianych i innych drewnianych ozdób, wykonywania „lalek motanek”, lalek na drewnianej łyżce, wykonywania ozdób ze słomy i papieru, wypieku pierniczków, wykonywania kartek świątecznych, malowania bombek szklanych, ozdabiania pisanek wielkanocnych, zdobienia notesów, tworzenia oryginalnych zakładek do książek, malowania kafli i malowania na szkle, wykonywania ozdób z płatków osikowych i różnorodnych zabawek z włóczki.
Chętnych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00, po uprzednim ustaleniu terminu.
Więcej:
http://www.muzeum-wegorzewo.pl/
O placówce
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powołano w 1991 roku, powstało na bazie zbiorów dawnego Powiatowego Domu Kultury i prowadzonej pod jego egidą Izby Regionalnej w Ogonkach. Od 2006 roku MKL jest jednostką samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Mieści się w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XVIII w.
Działania placówki koncentrują się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur, Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, rękodzieło, sztuka ludowa. Wśród nich wyróżniają się obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogata kolekcja unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki.
Obok zabytków etnograficznych w zbiorach muzeum znajdują sie też zabytki historyczne i archeologiczne.
Z Muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są tutaj m.in. tradycyjne budowle mazurskie – drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewniana remiza z Ołownika i szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze: tkacka, plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych, nowoczesna pracownia garncarska. Prowadzone są tu zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, zielone szkoły, kursy zawodowe).
Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując między innymi z ośrodkami akademickimi w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju i za granicą. Organizuje konferencje i seminaria naukowe oraz popularno-naukowe. Działa tu biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne.
MKL jest organizatorem cyklicznego, największego i najstarszego wśród tego typu wydarzeń w regionie Międzynarodowego Jarmarku Folkloru (zawsze w pierwszy weekend sierpnia).
Muzeum Kultury Ludowej w sezonie letnim (od 15 czerwca do 15 września) czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele oprócz świąt w godz. 10.00-18.00. W pozostałym czasie MKL działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, w soboty i niedziele poza sezonem zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu.
Fot. Anna Styrańczak, Karol Kładko (BP/UM)