Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo świętokrzyskie

Miasto: Kielce

Jesteście ciekawi, co znajduje się pod ziemią? ... i dobrze, że jesteście ciekawi bo znajdują się tam niesamowite rzeczy! Odkryjmy wspólnie zupełnie inny świat, a może nawet "raj pod ziemią". Chodzi oczywiście o  Jaskinię Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Europie! Czy można to zbagatelizować? Naszym zdaniem nie! Koniecznie trzeba tu przyjechać i pozwolić małym odkrywcom przejść przez wrota raju i odkryć podziemny świat jaskini. To co? Ruszamy w drogę?


Wejście do Jaskini Raj znajduje się na wzniesieniu Malik na wysokości około 270 m n.p.m. Wymienione wzgórze leży w Pasmie Bolechowickim w miejscowości Chęciny (ok 11 km od Kielc). Wejście do jaskini Raj prowadzi przez pawilon wejściowy, w którym mieszczą się:

  • kasy biletowe,
  • kawiarnia ,
  • niewielkie muzeum.

Wystawa muzealna przedstawia geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców.


Zwiedzanie Jaskini Raj

Wejście do jaskini prowadzi przez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów. Jest to stosunkowo niewielka jaskinia pozioma, o łączna długość korytarzy 240 metrów. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 m. Uwaga! Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Warto o tym pamięta! Trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, ponownie przez sztucznie przekopany chodnik do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę Wstępną do pawilonu muzealnego i wyjścia. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Zainstalowane jest tu oświetlenie elektryczne, dzięki któremu obejdzie się bez latarek.  Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach maksymalnie 15-osobowych.

W samej jaskini można obejrzeć takie cuda jak różnorodne formy naciekowe, czasem o naprawdę oryginalnych kształtach. Znajdziemy tu:

  • stalaktyty,
  • stalagmity,
  • kolumny naciekowe,
  • draperie,
  • perły jaskiniowe,
  • misy martwicowe,
  • jeziorka,
  • „pola ryżowe”.

Naliczono łącznie 47 518 form naciekowych, w tym 47 173 stalaktytów!

Centrum Neandertalczyka

Jesteście ciekawi jak wyglądało życie człowieka w Epoce Lodowcowej? Otóż nie było ono łatwe, ale Neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat. Przy Jaskini Raj działa PIERWSZE CENTRUM NEANDERTALCZYKA. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.


Cztery sale tematyczne przybliżą dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk, i czy wyginął?. Dzięki udostępnionym przez Instytut Maxa Palncka z Niemiec najnowszym wynikom badań DNA, dowiemy się, czy i w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z człowiekiem neandertalskim. Nasza wiedza o neandertalczykach jest wynikiem ponad 150 lat badań. Naukowcy cierpliwe składają w całość elementy tej układanki, odsłaniając kolejne tajemnice. Jesteście ciekawi? Jeżeli tak to koniecznie trzeba się tu wybrać całą rodziną i poznać naszą wspólną historię! 

Jeżeli podoba Ci się to miejsce to koniecznie udostępnij ten wpis, aby i inni mogli dowiedzieć się o tej wspaniałej atrakcji. Poniżej znajdziesz kolejne propozycje na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób z dziećmi. Sprawdź je koniecznie, a być może zainspirujemy Cię do zorganizowania kolejnej wycieczki. Życzymy miłego dnia i udanej zabawy! 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem