Pierwszy rok życia dziecka to czas kiedy stopniowo rozszerza się jego dietę, ciągle bazując na produktach mlecznych, ale wprowadzając również pokarm stały. Maluch wtedy zdobywa nowe umiejętności, w tym połykania i gryzienia, dlatego można umieścić w jego jadłospisie nowe produkty. Jak powinno wyglądać żywienie naszej pociechy w jej pierwszym roku życia? Podpowiadamy.
Podstawa żywienia — mleko
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta powinny być karmione aż do 6 miesiąca życia wyłącznie piersią lub spożywając specjalne mleko dla dzieci. Po tym czasie można wprowadzić do ich diety kolejne produkty, jednak mleko mamy lub modyfikowane nadal powinno być jednym z podstawowych składników menu, aż do ukończenia 2 roku życia dziecka.
Niezależnie od tego czy karmimy nasze maleństwo piersią, czy też z różnych przyczyn, np. braku pokarmu, czy powrotu do pracy decydujemy się karmić niemowlę sztucznie, powinniśmy utrzymywać ten produkt jako podstawę jego żywienia. W przypadku mleka modyfikowanego należy przy jego wyborze kierować się wiekiem malucha. Niemowlę do 6 miesiąca życia powinno być karmione mlekiem początkowym, zaś między 6 a 12 miesiącem mlekiem następnym. To ważne, aby wybrać odpowiedni produkt, ponieważ każdy z nich dedykowany jest do innej fazy rozwoju naszego maleństwa, a co za tym idzie, dostarcza mu innych proporcji cennych składników odżywczych i minerałów.
Pokarmy uzupełniające
Rozszerzenie diety o pokarmy uzupełniające wynika ze zwiększenia zapotrzebowania malucha na pewne składniki odżywcze, których samo mleko nie jest w stanie mu dostarczyć. Sposób, w jaki należy tego dokonać, powinien być uzgodniony z lekarzem, jednak najczęściej wprowadzanie pokarmów uzupełniających rozpoczyna się między 17 a 26 tygodniem życia.
Produkty te wprowadza się w celu dostarczenia dodatkowej energii, witamin, pierwiastków, żelaza i przygotowania malucha do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym etapie jego życia. Między czwartym a szóstym miesiącem dziecko nabywa umiejętność utrzymywania pozycji półsiedzącej i w związku z tym może przyswajać pokarmy w formie papki. Wówczas można wprowadzić zupy lub przeciery jarzynowe z gotowanym mięsem. Kaszka dla dziecka to również dobry pokarm uzupełniający.
Pokarmy stałe
Żywienie dziecka po dziewiątym miesiącu życia powinno nadal opierać się na mleku, jednak do jego jadłospisu powinniśmy wprowadzić 2-3 posiłki uzupełniające oraz stały pokarm. Mogą to być warzywa, mięso lub ryby. Dziecko powinno zjadać 5 posiłków dziennie, z czego dwie porcje mleka. W ten sposób dieta będzie różnorodna i dostarczy mu odpowiednich witamin i minerałów. Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo i w małych ilościach, a przede wszystkim obserwować reakcje dziecka — czy nie pojawiają się biegunki, wymioty bądź nietolerancje pokarmowe.
Kategorie
- Ciekawe miejsca dla dzieci
- Edukacja
- Książki dla dzieci
- Kuchnia dla dzieci
- Miasto Przyjazne Dzieciom
- Najlepsze place zabaw dla dzieci
- Nauka przez zabawę dla dzieci
- Podróże z dziećmi
- Pokój dziecka
- Porady dla mam
- Psychologia dziecka
- Wydarzenia dla dzieci
- Zajęcia plastyczne dla dzieci
- Zdrowie i rozwój dziecka