Spożywanie zbyt dużych ilości cukru nie jest dobrym nawykiem żywieniowym. Niestety często fundujemy słodycze nawet najmłodszym. Cóż, uwielbiamy słodki smak – na szczęście ten można otrzymać dzięki dodatkowi zdrowego miodu z polskiej pasieki. Zobacz, jak podać miód dziecku.
Wprowadzając miód do diety, zdarza nam się popełniać błędy. Najczęstszym jest dodawanie miodu akacjowego, lipowego lub innego do gorącej herbaty czy kakao, co niestety pozbawia miodu jego dobroczynnych właściwości – a to właśnie ze względu na nie warto podawać miód dzieciom i dorosłym. Przekonaj się, jak nie zabić wartości miodu i w jaki sposób możesz podać go dziecku, by rozkochać je w tym zdrowym pszczelim produkcie.
Miód – nigdy na gorąco!
Jak już wspomniano – miodu nie dodajemy do gorących napojów! Temperatura, jaka panuje w ulu, to 35 stopni Celsjusza – i taka temperatura jest optymalna dla miodu. W nieco cieplejszym środowisku, bo już w 45-50 stopniach Celsjusza, miód traci większość swoich drogocennych właściwości.
Jeśli jednak Twój maluch kocha słodką herbatę, kakao czy kawę zbożową, wystarczy, że łyżkę miodu akacjowego dodasz do przestudzonego już napoju. Aby przekonać się, czy ten konkretny rodzaj miodu zasmakuje Twojemu dziecku, możesz kupić mniejszy słoiczek na próbę, a dopiero później wybrać miód o większej gramaturze.
Placki i naleśniki z miodem lipowym
Istnieje wiele rodzajów słodkich syropów. Nie wszystkie są jednak zdrowe – nawet, jeśli mają naturalne pochodzenie. Miody i inne produkty pszczele słyną ze wspierania odporności dzięki bogactwu witamin i minerałów w nich zawartych.
Niektóre miody mają dość intensywny smak – a wiemy, że kilkulatek potrafi być niezwykle wrażliwy na mocne aromaty, odmawiając nawet spróbowania nowego produktu. Jeśli więc chcesz zachęcić dziecko do spożywania miodu, zacznij od zaproponowania mu łagodniejszych rodzajów – np. wspomnianego wyżej miodu akacjowego czy miodu lipowego.
A co z kolei kochają (prawie) wszystkie dzieci? Placki! Placuszki, naleśniki i racuchy – ulubione śniadania, przekąski i kolacje większości maluchów. Placuszki warto zrobić z naturalnych składników, np. płatków owsianych, banana i jogurtu. Nie trzeba ich dosładzać! Dla słodyczy wystarczy polać je kilkoma kroplami pysznego i delikatnego miodu lipowego.
Podobnie jest z naleśnikami – zrezygnuj ze słodzonych dżemów i konfitur. Wybierz świeże owoce z dodatkiem miodu lub twarożek z miodem i cynamonem. Maluchy kochają takie smaki.
Zdrowe słodycze dla dzieci
Dobrym sposobem na uczynienie Waszej diety bardziej wartościową będzie rezygnacja ze sklepowych słodyczy. Zamiast tego przygotujcie słodkie przekąski samodzielnie – będzie to nie tylko świetna rodzinna zabawa w kuchni, ale też pielęgnowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Dobry polski miód przyda się do przygotowania domowych batoników czy kulek mocy. Jak przygotować zdrowe batony energetyczne? Wystarczy w odpowiednich proporcjach wymieszać ze sobą posiekane lub zmielone orzechy i nasiona, ulubiony miód, płatki owsiane, masło oraz cynamon, wyłożyć powstałą masę na blachę lub do pudełka i schować do lodówki. Gdy masa stwardnieje, możesz pokroić ją na batoniki. Pyszna przekąska do szkoły i na spacer gotowa!
Kategorie
- Ciekawe miejsca dla dzieci
- Edukacja
- Książki dla dzieci
- Kuchnia dla dzieci
- Miasto Przyjazne Dzieciom
- Najlepsze place zabaw dla dzieci
- Nauka przez zabawę dla dzieci
- Podróże z dziećmi
- Pokój dziecka
- Porady dla mam
- Psychologia dziecka
- Wydarzenia dla dzieci
- Zajęcia plastyczne dla dzieci
- Zdrowie i rozwój dziecka